A Líbiát és Egyiptomot is bőven megjárt CNN-es Ivan Watson egy friss tudósításában figyelemre méltó észrevétel hallható a líbiai és a szíriai felkelők összehasonlítására vonatkozóan:
"Ellentétben Líbiával, ezek a lázadók nem nagyzolnak azzal, hogy a levegőbe lövöldöznének, "hagyományosan". A szíriai felkelők messze nem kapnak annyi segítséget a külvilágtól. Számukra minden tölténynek értéke van."
Persze fenntartásokra ezzel kapcsolatban is szükség van. Nyilván nem mindenhol ugyanolyan a helyzet Szírián belül, ráadásul a líbiai és a szíriai felkelők között van valamennyi átfedés, ha nem is túl nagy (de vannak vendégharcosok Szíriában, többek között Líbiából is). Ezzel együtt az összehasonlítás mutatja a segítségnyújtás egy paradoxonát - a túlzott mértékű segítség csökkentheti a recipiens felelősségérzetét. Alapvető dolog, és nem csak a fegyverek terén van jelentősége, nyilván a fejlesztési segélyezésben is van/lehet relevanciája.
***
Az eredeti tudósítást zárásképpen beillesztem ide:
***
Frissítés (augusztus 2.): Szlankó Bálint újabb kiváló tudósításában (l. alább) további adalékok az "erkölcsi kockázat" témát illetően.
Kiegészítés: a téma többek között ennek a tanulmánynak a fényében érdekes, ahol Alan Kuperman azt fejtegette annak idején, hogy a humanitárius intervencionizmus a polgárháborús konfliktusokban ad egy perverz ösztönzőt felkelőknek és kormányerőknek egyaránt - előbbiek abban lesznek érdekeltek, hogy atrocitások történjenek, mert az beavatkozást válthat ki (l. Líbia), utóbbiak pedig abban, hogy éppen a beavatkozás jelentős kockázata miatt a lehető leggyorsabban, azaz brutálisan verjék le a felkelést.
Ebben a videóban azt érhetjük azonban tetten, hogy a felkelők számára a képlet nem ilyen egyszerű, és a Líbiában látottak dacára is teljesen világos számukra a helyzet alapvetően eltérő volta. "Majd akkor támogatnak minket, ha már győzelemre állunk (= előbb biztosan nem)" - jelenti ki az egyik felkelő. Hogy Szíria ebben a tekintetben mennyire alapvetően más helyzet, mint a líbiai volt, persze triviális megállapítás, de Kuperman tézise és a felkelők szempontjából egyaránt "húsba vágó".
Közben ugyanakkor ne feledkezzünk meg a szíriai rezsimnek jutó orosz támogatás jelentőségéről sem. Amikor az egyik felkelő bemutatja az iskolaépületbe csapódott orosz rakéta maradványait, az is egyfajta erkölcsi kockázat bizonyítéka...
Na, nem dumálok többet, itt a videó: