A mai nap negatív hazai szenzációja a Political Capital különféle partnerekkel együttműködésben, a tőlük származó mintát követve elvégzett felmérése. E szerint a magyarok jelentős része hisz abban, hogy háttérhatalom irányítja az országot, és nem azok kormányoznak, akik erre választások útján felhatalmazást kaptak. Ennek ezernyi belpolitikai vetülete lehet nyilván, engem mégsem elsősorban ezek érdekelnek.
Háttérhatalom-hívőkkel ezen a blogon is volt szerencsém találkozni korábban - volt köztük olyan, aki ellenérvek szelíd megfogalmazására is azzal reagált, hogy akkor biztosan én is Velük vagyok, Őket szolgálom, szóval nyilván nem csipázom ezeket a vadhívőket túlságosan, és különféle fórumokon nap mint nap tapasztalom jelét annak, mennyire szorgalmasan dolgoznak az értelmes, külpolitikai tárgyú diskurzus ellehetetlenítésén, fáradhatatlan trollokként. Ők mindig ott vannak a háttérben.
Azonban.
A Political Capital kutatási eredményei nem közvetlenül az ilyen típusú trollok erdejének a kiterjedését kvantifikálják számunkra.
A legelső megkérdezés ugyanis így szól, idézzük (a kérdőjeleket én szúrtam be a közérthetőség kedvéért):
"Valójában nem a kormány irányítja az országot, nem tudjuk, hogy ki mozgatja a szálakat a háttérből" - "Teljesen egyetért (?); Inkább egyetért (?); Nem tudja (?); Inkább nem ért egyet (?); Egyáltalán nem ért egyet (?)"
Természetesen nem jelentéktelen, hogy egy ilyen felvetéssel 13% teljesen egyetért, 29% pedig inkább egyetért vele. Viszont látni kell, hogy a felvetés helyes értelmezését feltételezve az elutasító válaszadók oldalán a részükről implicit módon megfogalmazott állítás többféle, és méghozzá ellentétes tartalmú is lehet. Elutasíthatja az eredeti felvetést egy válaszadó azért is, mert ő "tudja", ki kormányoz "valójában", és azért is, mert úgy gondolja, mégiscsak a kormány kormányoz igazából.
Egy következő megkérdezés az erről így vagy úgy gondolkodók megoszlását nem segít tisztázni - így szól:
"Az alábbi csoportok közül Ön szerint melyek azok, melyek a háttérből irányítják Magyarországot?"
Ha abból indulunk ki, hogy 13% az előző felvetést ("nem tudjuk, hogy ki mozgatja a szálakat") a saját értelmezéséhez lojálisan válaszolta meg (és így értett vele egyet teljes mértékben), akkor számukra ez a kérdés értelmetlen kellene hogy legyen.
Az előkerülő válaszlehetőségekről is érdemes szót ejteni. Látszik, hogy több opciót is lehetett választani (így jön ki több mint 100, ha valaki a válaszokhoz tartozó százalékos értékeket összeadja), és ennek következtében lehettek olyanok, akik szerint "háttérhatalom = nemzetközi pénzügyi körök + más országok, melyek megpróbálnak uralkodni felettünk". Ezen a ponton a háttérhatalom kifejezés jelentés nélkülivé válik. Ebbe belefér, hogy nincs egység, egyetlen hatalom, hanem valójában több szereplő összességéről, hatalmakról van szó, és még az is belefér, hogy ezek olykor az előtérben vannak, nem pedig a háttérben. Eszerint:
Előtérhatalmak egyenlő ÉS/VAGY nem egyenlő háttérhatalom.
Magyarul a kifejezés akkor pont semmit nem jelent.
Ezzel nem akarom az egész kutatás eredményét lesöpörni az asztalról, de sajnos kevesebbet mond, mint ahogyan azt az ezzel a témával foglalkozó híradások feltüntetik.