Az Egyesült Államok felé közelít - egyelőre igen távolról - a Szabalan nevű iráni romboló és a Kharg nevű, üzemanyagot szállító, illetve a fedélzetén helikoptereket hordozni is képes kísérőhajó. Afrikát már megkerülték, és elszántan igyekeznek átszelni az Atlanti-óceánt észak felé - erre megállók nélkül azért várhatóan nem lesznek képesek.
A dolog jelent bizonyos fenyegetést: a közlekedés biztonságára nézve. De szerencsére nem túl súlyosat.
Mint arról ennek a cikknek a szerzője (David Axe) megemlékezik:
"2010-ben a USS Donald Cook fedélzetén, a kalózok elleni műveletek részeként megjártam az Ádeni-öblöt. Egy nyugodt estén belefutottunk a Khargba a nyílt tengeren, miközben az talán éppen egy rombolót vagy fregattot kísért, valahol a horizonton túl. A Kharg nyugtalanította a USS Donald Cook legénységét. Ellentétben még az orosz hadihajókkal is, ez a tanker nem tartott rádiókapcsolatot a közelben tartózkodó hajókkal. Csendben hajózott át a zsúfolt nemzetközi vizeken. - Rejtélyes - jegyezte meg Derek Granger kapitány az irániak magatartására utalva."
A "nem tartotta a kapcsolatot" kitétel pontos mibenlétére hajózási szakértőnél is utánakérdeztem, és ez konkrétan a 16-os ultrarövidhullámú rádiócsatornára vonatkozik (Channel 16 VHF), amelyet folyamatosan figyelni szokás, illetve amelyen keresztül illik is kommunikációt kezdeményezni egymással, ha valamiért indokolt lehet. Az irániak is figyelik ezt a sávot, maguk azonban - a jelek szerint - nem válaszolnak feltétlenül, ha megszólítják őket. Érdekes lenne kideríteni, hogy csak amerikai hajók hívását hagyják megválaszolatlanul vagy esetleg másokét is. Illetve hogy mennyire rendszeresen csinálják ezt. Iráni vizek közelében például szívesen beleszólnak a rádióba, még amerikai hajóknak címezve is - utóbbi esetben például azért, hogy nem túl kedves dolgokat üzenjenek.
Mindenesetre amerikai vizek közelében feleslegesen komplikálják a tengeri közlekedést, ha ezúttal is a rádiózás szelektív kerülése mellett döntenek.
Az amerikai Haditengerészet persze oda fog figyelni rájuk folyamatosan, a kelleténél talán még jobban is.