A Center for Global Development blogján érdekes reflexió olvasható néhány afrikai ország közelmúltban revideált GDP-adatairól.
Csak az idén például Nigéria és Zambia esetében került sor korábbi GDP-értékek jelentős felülírására. Nigéria GDP-je így 90%-kal nőtt, Zambiáé pedig 25%-kal. 2010-ben pedig Ghána látta szükségét 60%-os módosításnak. Az okok nem kifejezetten valamiféle inkompetenciában keresendők. A GDP-adatnak tartalmaznia kellhet becslést az igen jelentős informális szektor méretére, és nem teljesen magától értetődő a pénzügyi szektor értékelésének módszertana sem, egyéb nehézségek mellett.
Mindennek függvényében viszont látszik, mennyire nem magától értetődő a gazdasági fejlődésre vonatkozó bármiféle elmélet, illetve erre alapozó politikai tanács/útmutatás felállítása. A GDP-növekedés a gazdasági fejlődés megítélésében nem az egyetlen releváns függő változó, de kétségtelenül az egyik legfontosabb. Az érintett afrikai országok helyzetének alakulása így jó emlékeztető arra nézve, mennyire megbízható e változó megítélése. Ténylegesen jóval nagyobb bizonytalansággal kellene kezelni, mint ahogyan az általában igen magabiztosan nyilatkozó közgazdászok, politikatudósok, döntéshozók és mások dobálóznak vele.