azimuth: "The horizontal angular distance from a reference direction, usually the northern point of the horizon, to the point where a vertical circle through a celestial body intersects the horizon, usually measured clockwise. Sometimes the southern point is used as the reference direction, and the measurement is made clockwise through 360°."
(forrás)
Miért kerül ide ez a szócikk? Mert ezt a szót - magyarul a megfelelője simán "azimut" - használta Petraeus tábornok a szenátusi meghallgatásán tegnap, miközben az afgán helyzetről számolt be. Így fogalmazott:
"Az előrehaladás, amit elértünk, a megfelelő azimutra helyez bennünket, hogy valóra válthassuk a tavaly novemberi Lisszaboni Csúcson elhatározott célokat, vagyis hogy az afgán erők vegyék át a vezető szerepet 2014 végéig."
Petraeus olyasmiről beszél, aminek sikerülnie kell. Fontos stratégiai értelemben, fontos a nyugat-európai demokráciák türelme szempontjából, fontos az amerikai elnökválasztási ciklus szempontjából, fontos a költségcsökkentésekkel szembenéző amerikai haderő szempontjából. Hogy kétségek vannak a kivitelezhetőséget illetően? Persze, hogy vannak.
Ilyen körülmények között kissé barokkos, de bámulatos kommunikáció tanúi vagyunk. Az "azimut" terminus egyszerre elkápráztatás, figyelemelterelés, orientalisztikus kulturális érzékenység - és mindezen túl még egy csipetnyi stratégiaiság is van benne... Az azimut ugyanis arab eredetű kifejezés. Egyfajta eltérési szögre utal: leegyszerűsítve (mert én csak így tudom) egy referenciasíkra értelmezve közös pontból induló vektorok eltérésének mértékéről van szó - a szögről, amelyet a mi vektorunk egy referenciavektorral zár be. Ahogyan a mindentudó Wikipedia is mutatja:
Az Afganisztánra utaló szövegkörnyezetben ez utalhat sok mindenre, de nyilvánvalóan előrejelezheti az afgán erők fokozatos (és persze "feltételeken alapuló" stb. ) önállósítását is, a tőlük elfelé mutató tendenciát.
Rosszmájúak és realisták persze figyelmeztethetnek ennek kapcsán a valóságtól való elhajlásra is. Petraeus folyamatosan előrehaladásról beszél, de egyelőre nem igazán biztatók az adatok - bár egy ideje nehéz beszerezni őket, és ezért a trendek képét nem tudom teljesen aktuálisra frissíteni. Az ANSO alábbi adataiból a lényeg így is látszik: 2010. őszig egyértelműen romló trend tapasztalható.