Leon Panetta, aki a védelmi költségvetéssel kapcsolatos bonyodalmak effektív menedzselése érdekében (az ügyben a Clinton-adminisztráció idején szerzett rutinjára tekintettel) kerül hamarosan a Pentagon élére, CIA-igazgatóként búcsúlátogatáson járt Pakisztánban nemrég, június 10-én. Nyilván volt ott miről eszmét cserélnie az ún. partnerekkel. Többek között ilyen témák merültek fel, idézzük:
"Számítani lehetett rá, hogy mindenképpen felvet majd két incidenst a közelmúltból, amikor is gerilla bombakészítőket azért nem sikerült elfogni, mert az ISI-n belüli szövetségeseik előre értesítették őket az ellenük készülő akcióról."
És mit csináltak ezek után a pakisztáni hatóságok? Öt nappal Panetta távozta után? Nekiálltak összefogdosni azokat a pakisztániakat, akik Oszama bin Laden lenyomozásában és megfigyelésében segédkeztek a CIA-nak annak idején.
Két olvasat is lehetséges, ha kreatívak vagyunk:
1) ezeknek az embereknek legalább egy része védelemben részesül majd (eltűnik a színről), és ennek az előkészületei zajlanak ilyen formában, együttműködésben, a látszat ellenére;
2) az érintettek őrizetbe vétele mégiscsak szimplán egy rút gesztus és romboló taktika: minden jelenlegi és potenciális amerikai informátor elrettentése + Panetta megalázása azzal, hogy a távoztát követően ilyen hamar teszik mindezt + szimbolikus üzenet azt illetően, általában mi várható az amerikaiak távozását, az amerikai jelenlét leépülését követően.
Viszont az az érzésem, hogy ha realisták vagyunk, akkor az utóbbi verzió a helyes tipp - legfeljebb egy-két ember jövőjét illetően születik majd valamilyen kompromisszumos megoldás.