A témában született előző pósztom után (!?post hoc ergo propter hoc?!) mozgásba lendült a média a Guardian-Telegraph tengely teljes hosszában, és szépen összeszedtek egy csomó információt a Tony Blair Office holdudvaráról. Én nekem ezt nincs kedvem egészében leírni, inkább Paintben lerajzolom a líbiai vonatkozások egy érdekes szegmensét, hálózat módjára, aztán még kommentelek röviden.
A fő forrásaim: innen és innen valók. A felhőcskék nem pontos kapcsolatokat, inkább merítési köröket jeleznek az ábrán. Ezekből a körökből sokan kerültek az itt tárgyalt holdudvarba, vagyis - mivel napocskát rajzoltam - "napudvarba".
Kommentjeim:
- Ez itt érdekek útvesztője mindenképpen. Teljes jóindulattal is el lehet tévedni benne, és ebben sokan szívesen "segítenek" is.
- Ugyanakkor ilyen kapcsolatrendszer nélkül sem kormányozni, sem a kormányzás után az ember politikai tőkéjét kihasználni nem lehet. A politikailag releváns gazdasági ügyletek pedig a konfliktuskezelésben is eszközt jelenthetnek, és Blair ilyen ügyletekkel foglalkozott Sierra Leone-tól a Közel-Keletig, egyfajta politikai dadáskodást folytatva ezek kapcsán, egyfajta feltételesen legitim szerepben (amelynek a legitimitása nyilván nézőpont kérdése).
- Blair (és családja) és barátai és munkatársai és üzletfelei pedig személyesen is profitálnak mindebből, de mindezt úgy teszik, hogy a legtöbben közülük ügyködnek a legkülönfélébb ügyeken folyamatosan. Kialakulhat bennük a tudat, hogy ők "pluto-meritokraták". Olyanok, akik tehetősek is, befolyásosak is, de közben meg is érdemlik ezt a kemény munkáért.