Ez a fotó felkeltette valamennyire az érdeklődésemet. Az oroszországi Külföldi Befektetésekkel foglalkozó Tanácsadó Testület részéről annak egyik társelnöke, a nagy könyvelőcég Ernst & Young CEO-ja, James Turley ül Putyin és mások mellett egy rendezvényen.
Utánamentem, és itt lehet például olvasni a találkozóról.
Turley érdekesen nyilatkozott, Putyinnak címezve szavait:
"Személyesen szólva hadd tegyem hozzá, támogatjuk az elnökjelöltségét, de a Tanácsadó Testületnek hiányozni fog az Ön vezetése miniszterelnökként. Ám támogatni fogjuk az Ön politikai programját, és a következő miniszterelnökkel is együttműködünk majd, hogy tovább javítsuk az oroszországi befektetési környezetet."
A reakciók vegyesek. A PepsiCo részéről például elhatárolódtak ettől, és vitatják, hogy ez a Tanácsban szereplő más érdekeltekkel előre egyeztetett, közös állásfoglalás lett volna. Úgyhogy marad számunkra több értelmezési lehetőség. A befektetők a politikában megszokott kettős kommunikációt folytatnak? Turley a bevezető felszólalásában nem mert kitérni egy ilyen megerősítés elől? A befektetők tényleg örülnek a "nagy visszarosálással" együtt várt putyini típusú stabilitásnak, a "szuverén" demokráciának? Ami az utóbbit illeti, hogyan értékeljük az orosz befektetői környezetet, amikor egyszerre jön is ki sok pénz, meg azért megy is be oda?
Többek között ezek itt a kérdések, válasszatok (vagy válaszoljatok). Annyi poént azért lelövök, hogy a fent említett ülésen az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank legfőbb panasza is a korrupció volt a kormányzást illetően - forrásom az ügyben az "el nem foglalt" Wall Street Journal -, és ez nyilván nem a lehető legeslegtágabb szemléletmódra utal. A Moscow Times pedig nem ötölt-hatolt, címnek ezt választotta: "mosolyok fogadják a status quót a befektetői tanácsban".
Zárásnak megismételek egy linket fentről: itt van Putyin és Turley felszólalásainak a teljes szövege.