Ilyen, a pószt címében látható feliratú és hasonló transzparensekkel ünnepelték az ACTA-szerződés ratifikálásának bulgáriai leállítását bolgár aktivisták és internetjúzerek. Kicsit elsietik persze, mert még az EU szintjén sincsen a játszma lefutva, bár figyelemre méltó, hogy január végén az Európai Parlamentnek a témában illetékes rapportőre, Kader Arif az ACTA előkészítésének módja ellen tiltakozva lemondott pozíciójáról. Ám, mivel jelentős üzleti érdekek forognak kockán, ennek a szerzőnek akár igaza is lehet, amikor mindössze a ratifikáció (bizonytalan ideig tartó) késlekedésével számol emiatt.
Az ACTA-szerződés, vagyis az Anti-Counterfeiting Trade Agreement tárgyát a szerzői jogokat sértő cselekmények, így például a zene- és filmletöltések jelentik. A baj vele az én egyelőre viszonylag felületes olvasatomban az, hogy a szövegezők olyan átfogóan és akkora érzékenységgel gondolták át az összes közvetlen és közvetett érintett összes lehetséges érdekeltségét az ügyben (az internetről beszélünk), mint a mesebeli Borat a mesebeli Kazahsztán problémáit. ("Di internet hez fór problemz...") A megoldás pedig, amit kimunkáltak ezekre a problémákra, kis túlzással olyan, mint neutronbombával kezelni egy gerillaháborút. Nyilván nem csak gerillákra hatna a dolog...
Amit a lemondását felajánló bolgár gazdasági miniszter mondott az ügyről, bosszant egy kicsit, és ezért zárásul őt idézem:
"Meg voltam róla győződve, hogy ez a megállapodás előnyös lesz Bulgária számára. A szakértők még most is azt mondják, hogy a hozadékai meghaladnák a negatívumokat."
Gáz, amikor egy, az alapvető szabadságjogokat is érintő ügyben minden kiegészítés, érv, egyebek nélkül ennyit tud mondani valaki, hogy a specialisták grammra lemérték a dolgot, és ha nem is úgy tetszik érezni, hát tessék elhinni, hogy az pedig igenis annyi, amennyit ők mondanak.
Illusztráció: Budapesten is volt pár napja tüntetés a Magyarország által is aláírt (de még nálunk sem ratifikált) ACTA miatt.