"La fuerza es el derecho de las bestias" - állapította meg bizonyos okokból Juan Domingo Perón annak idején - spanyolul -, mondván, hogy az erő alkalmazása az erősebb joga. Ebben a közhelyben bestiákon persze nem nőket értett, de ez nem zavar egyeseket abban, hogy a líbiai intervencióban játszott erős szerepük miatt Hillary Clintont, Samantha Powert, Gayle Smith-t és Susan Rice-t - mint "amazonokat" - helyezzék most a reflektorfénybe a háborúindítás elsődleges felelőseként.
Mulatságos módon ebben a - számomra bizarr - törekvésben osztoznak a háború leglelkesebb támogatói és ellenzői.
Ebben az NYT-cikkben a szerző idézi a konzervatív Rush Limbaugh-t, aki nemes egyszerűséggel a tökösség hiányára redukálja a védelmi miniszter, a nemzetbiztonsági tanácsadó vagy éppen a nemzetbiztonsági tanácsadó helyettesének (valamennyien férfiak) az ellenérzéseit az afganisztáni műveletek kontextusában Kadafi ellen megvívott "igazságos háborúval" és az ehhez kapcsolódó "etikus külpolitikával" kapcsolatban. Az intervenció ellenzőit "kasztráltaknak" nevezi.
Eközben az orosz Pravdában leközölt írás azonos, de ellentétes előjelű megközelítésében mindez így néz ki: "az Egyesült Államokban intervencionisták egy szedett-vedett csapata szította ezt a háborút, akik nem tudják, mit művelnek: Susan Rice, Hillary Clinton és Samantha Power - akik nyilvánvalóan szexuálisan frusztráltak és elnyomott, férfigyűlölő leszbikusok, akik valamiféle szuperférfias mércének igyekeznek megfelelni".
Amikor az ember jobbról is, balról is ennyi irracionalitást kap kéretlenül, megtántorodik egy kicsit. Kijózanító, a képet szükségszerűen tisztázó és egyben árnyaló olvasmánynak ajánlom ezt az írást. Nem szabad bedőlni a skatulyázó látásmódnak. Vannak kutatási eredmények arról, hogy a feminista férfiak és nők mennyire kerülik/ellenzik a háborút, vagy hogy a nők nagyobb arányban preferálnak-e egy humanitárius intervenciót, mint mások. De az emberek nézeteit és döntéseit a különféle változók sztochasztikusan (alapvetően nehezen megítélhető, kontextusfüggő valószínűséggel) befolyásolják - semmiképpen nem determinálják (bármiféle bizonyossággal).