Idehaza, Magyarországon népszerű értelmezés a szíriai fejleményekkel kapcsolatban a dolgok jelen állása szerint, hogy "az amerikaiak már megint bombáztak volna, mert ők ilyenek, de végül leálltak, szerencsére." Osztoznak ezen az értelmezésen a Közel-Keleten is azok, akik nem szerettek volna egy, a szíriai felkelőket közvetve megsegítő légicsapás-sorozatot látni a szíriai kormányerők ellen.
Érdekes, bár nem meglepő volt számomra ennek ismeretében egy, a felkelőket értelemszerűen támogató jordán iszlamistától azt hallanom a múlt héten, hogy "az amerikaiak már csak ilyenek, nem fognak bombázni, ahogyan annak idején Boszniában sem léptek közbe időben, amikor ott muszlimokat gyilkoltak".
Kellemetlen ez az amerikai külpolitika-csinálás számára, hiszen a cselekedeteik ezek szerint ugyanolyan rosszhiszemű értelmezést kapnak, akár van a fejükön sapka, akár nincs - nem ugyanazok lesznek a bírálóik, de lesznek bírálóik mindenképpen.
Ezek után a végső csattanó ebben a cikkben olvasható a BBC-től. Észak-Szíriában, a török határ közelében az iszlamisták az utóbbi időben a jelek szerint attól tartanak, hogy az amerikaiak minden ellenkező értelmezés dacára éppen őket készülnek támadni majd. Idézzük a releváns részletet:
"A dzsihádisták a jelek szerint úgy vélik, hogy a szóban forgó amerikai csapások a szíriai rezsim ellen valójában ellenük irányulnának, és csak azért lettek elhalasztva, mert az iszlamista harcosok sikeresen szétszóródtak, és új, rejtett pozíciókat vettek fel. Úgy vélik, hogy a nyugati újságírók azért érkeznek most Szírába, hogy az ellenük irányuló rakétacsapásokhoz szerezzenek a lehetséges célpontokkal kapcsolatban információt."