Végre meg tudtam nézni a republikánus jelöltek dél-karolinai vitáját. Beágyazom ide, aztán kiemelem, ahol külpraktikai fronton érdekeset látok, hallok.
- 35:15-től Ron Pault faggatják, bezárná-e a dél-karolinai katonai támaszpontokat, ha egyszer annyira csökkentené a védelmi költségvetést. Paul a fogalmakkal operál válaszul: a "katonai" költségvetést csökkentené (külföldön), "védelemre" így több jutna, több támaszpont lehetne Dél-Karolinában is. Ahol nyilván égető szükség lenne rájuk, teszem hozzá. Alapvetően LOL.
-56:40 után Paul számon kéri Obamán, hogy nem akarta elfogni Oszama bin Ladent úgy, ahogyan annak idején Szaddám Huszeint is el lehetett fogni. A műsorvezető ezért Obamától balra sorolja be őt. Paul itt nem hajlandó tudomást venni az Irak és Pakisztán közötti különbségről, egyfelől, másfelől viszont tény, hogy az utóbbi időben a jogi komplikációk elkerülése végett valóban a likvidálások preferálása az amerikai politika.
- 58:38 után Gingrich azzal illusztrálja, mennyire nem hisz Pakisztán jóhiszeműségében, hogy megjegyzi, nem létezik, hogy bin Laden ott lehetett "egy mérföldre a pakisztáni Nemzetvédelmi Egyetemtől, és nem tudtak róla". Könnyen igaza lehet, de itt a Pakisztáni Katonai Akadémiát "National Defense University"-nek kereszteli át, ami azért figyelemre méltó, mert Gingrich az amerikai NDU-n tanít. Ügyes - a közönség, úgy tűnik, veszi is a lapot.
- Gingrich a helyieknek ez után azzal kedveskedik, hogy a függetlenségi háború brit fogságban sínylődött, ifjú hősét, a későbbi amerikai elnök és potenciálisan dél-karolinai* Andrew Jacksont idézi, akinek "világos elképzelése volt, mit kell tenni Amerika ellenségeivel... Megölni őket."
- 1:00:00 után Romney a tálibokkal való tárgyalások ellen foglal állást.
- 1:05:00 után Perry iszlamista terroristának írja le a török vezetést - erre kommentekben korábban már kitértünk.
- 1:08:30 után Ron Paul félreértésben van: tévesen hiszi, hogy a tálibokat támogatta az Egyesült Államok a Szovjetunió ellen az 1980-as években. A "nagy T betűs Talibán", a mozgalom akkor még nem létezett - "tálibok", azaz madraszahallgatók persze akkor is voltak.
- 1:37:30 után Perry még bedobja a jobb határőrizet melletti érvként, hogy ha a határátlépések száma negyvenéves mélyponton van, az csak azért van, mert a gazdaság is negyvenéves mélyponton jár. (Tényleges adatokat a bevándorlásról láss itt.)
* Vita van róla, nem Észak-Karolinában született-e igazából.