Ha már az előző pószt is politikai hirdetéssel foglalkozott, és ott ráadásul említettem, hogy az ilyesmi nem ritka például az Egyesült Államokban, megosztom egy leletemet a Washington Examiner nevű lapból, random és tömör esettanulmányként - júliusi termés. Az Examiner egy erősen jobbra orientálódó, ugyanakkor terjesztése jellegét tekintve a magyar Metróra emlékeztető lap. Szórják ingyenesen a belvárosban. Én egy szendvicsezős helyen találkoztam vele DC-ben.
A beszkennelt hirdetés a FLAME nevű San Franciscó-i szervezet, azaz a - bizonyos értelemben - beszédes nevű Facts and Logic About the Middle East szerzeménye. Ilyen, kisebb szervezetek is igen aktívak az Egyesült Államokban a nekik fontos ügyek előrevitelében. A szöveg - ha valaki végignézi - természetesen elfogult és egyoldalú bemutatása a közel-keleti konfliktusnak.
A szervezet eléggé áttekinthetően működik. A 2010-es pénzügyi jelentéséből például kiderül, hogy az újságokban feladott hirdetések jelentik a legnagyobb költségtételt a számára. Magándonorok adományaiból származik a pénzük nagy része, és a befolyt támogatásból 754 367 dollárt költöttek újsághirdetésekre. Erre vannak szakosodva, illetve a direkt postai küldeményekre. Azt nem tudom, a tevékenységük hatásosságával mennyire foglalkoznak.
Korábban keveredtek már botrányba a hirdetéseikkel egyébként. Itt lehet olvasni például olyan esetről, ahol a FLAME által feladott szövegben állítólag az szerepelt érvként, hogy "a fekete etiópiai zsidók (...) elmaradottságuk ellenére Izrael teljes jogú állampolgáraivá integrálódtak." Az ilyen általánosítások teszik a szervezetet könnyen támadhatóvá. A fenti szövegben is jól felfedezhető például az "arab oldal" egységesítő, különbségeket elfedő, azokról tudomást venni nem hajlandó bemutatása. Ezzel a diskurzussal az Izrael-párti érdekcsoportok egy jelentős része számára is vállalhatatlan partnert jelenthet a FLAME. Alapvető tanulság, hogy nem mindegy, ki ad fel hirdetést egy ügy nevében.
A tegnapelőtti pósztban tárgyaltakra reflektálva: a Diaoyu-szigetekkel kapcsolatban effajta kellemetlenség nem annyira jelentkezik Kína számára, bár ebben az is szerepet játszik, hogy az ottani konfliktussal kapcsolatos elfogultság sokkal kevésbé vált ki heves reakciókat harmadik felekből - még a Japán-párti nem-semlegesekből sem nagyon.